Mutlu Yıllar

0%
*Bu yazı tahmini 2 dakika 2 saniye okuma süresine sahiptir.

Acısıyla, tatlısıyla, iyisiyle, kötüsüyle, hüznüyle, mutluluğuyla koskoca bir yılı daha geride bıraktık. Başlangıçlar, dolayısıyla yeni yıllar beraberinde yeni umutları da getirir. Yeni yılda tüm hayallerimizin ve isteklerimizin gerçekleşmesini beklerken birbirimize mutluluk, sağlık, huzur, bolluk, bereket dileriz. Olanakların sınırlı olduğu gerçek bir dünyada yaşamamıza rağmen, sınırsız bir hayal gücümüz ve sonsuz bir istek potansiyelimiz söz konusudur. Bu açıdan bakıldığında sonuçlar, hayallerimizin ve isteklerimizin gerçekle nasıl kesiştiğine bağlıdır.


Hayallerimiz, isteklerimiz gerçek dünyanın sınırlarını aşmışsa ve gerçekleşemeyecek kadar imkansız bir hale gelmişse, boş bir umut içerisindeyiz demektir. Olması imkansız beklenti ve isteklerin peşinde koşar, ne kadar çaba harcasak da asla ulaşamayacağımız ve sonunda bizi hayal kırıklığına uğratacak, mutsuz edecek, özgüvenimizi yitirmemize yol açacak şeylerle uğraşırız. Diğer yandan kendimizi çaresiz hissediyorsak ve inancımızı yitirip daha iyi bir dünyayı hayal etmeyi bırakmışsak, umutsuzluk içerisindeyizdir. Aslında çaba harcayıp ulaşabileceğimiz noktalara asla ulaşamayacağımıza inanırız. Sonumuzun kötü olacağına, amaçlarımıza ulaşamayacağımıza, sorunlarımızı çözemeyeceğimize, başarısız olacağımıza inanırız ve sonuçta büyük ihtimalle çaba harcamamayı tercih ederiz.

2014 yılında herkese hayallerini ve isteklerini elde edebileceklerine göre şekillendirirken aynı zamanda hayal kurmayı asla bırakmayacakları mutlu, huzurlu, sağlıklı bir yıl dileriz.

Türk Psikologlar Derneği

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.