Basın Açıklaması

Basın ve Kamuoyuna; Psikologlar olarak uzun bir süredir sınırımızda yaşanan savaşa bizler de endişeyle tanıklık etmekteyiz...

0%
*Bu yazı tahmini 2 dakika 5 saniye okuma süresine sahiptir.

 

 Türk Psikologlar Derneği Basın Açıklaması

Yetkilileri Kobané sürecindeki söylemlerine dair

sağduyulu ve barışçıl bir dil kullanmaya davet ediyoruz.

13.10.2014

Basın ve Kamuoyuna;

Psikologlar olarak uzun bir süredir sınırımızda yaşanan savaşa bizler de endişeyle tanıklık etmekteyiz. Savaşlar sadece ölümlere ve bedensel kayıplara değil, başta Travma Sonrası Stres Bozukluğu olmak üzere birçok psikolojik sorunun ortaya çıkmasına da neden olurlar. Yaşadığımız bu deneyim ne yazık ki yine birçok can kaybına, yerinden edilmeye, insanların evlerini terk ederek ne zaman biteceği belli olmayan bir sığınmacılık sürecine girmelerine neden olmuştur. Özellikle kadın ve çocuklar bu süreçten oldukça olumsuz etkilenmişlerdir.

Öte yandan TPD olarak Kobané‘de yaşanan olaylara yönelik olarak gerçekleştirilen protesto eylemlerinin akabinde yetkililerin öfkeli, misillemeci ve tehditkâr üslubunu onaylamıyor, bir an önce barış dilinin inşa edilmesi ve karşılıklı diyalogun oluşturulması için gerekli girişimlerin başlatılmasını talep ediyoruz. Protesto eylemlerinin barışçı doğasına zarar veren provokasyon girişimlerini ve gösterilerin ayrımcılığa ve nefret söylemlerine sebep gösterilmesini kınıyor, halkımızın bu konudaki sağduyusuna güveniyoruz.

Bizler toplumsal barışın işlediği,  şiddetin, savaşın, ölümün, olmadığı bir dünyaya tarafız ve tüm yurttaşlarımızı, tüm görevli ve yetkilileri barışın diliyle konuşmaya davet ediyoruz.

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.