Sınav Kaygısıyla Nasıl Baş Edilir? TPD Eskişehir Sundu

Türk Psikologlar Derneği (TPD) üyelerinden Uzman Psk. Fatma Ünlü Bil Okulları lise son sınıf öğrencileriyle sınav kaygısını konuştu.

0%
*Bu yazı tahmini 2 dakika 31 saniye okuma süresine sahiptir.

Türk Psikologlar Derneği (TPD) üyelerinden Uzman Psk. Fatma Ünlü Bil Okulları lise son sınıf öğrencileriyle sınav kaygısını konuştu. Ünlü, “Sınav Kaygısı ve Baş Etme Yolları” sunumunda kaygının tanımına ve bireye ne zaman zarar verici olabileceğine değindi. Ayrıca sunumda kaygıya yol açan nedenlerle, sınav kaygısının zihin, beden ve davranışlarla ilgili boyutları üzerinde duruldu.

 Sınav kaygısı belirtileri ve denetleme

Uzman Psk. Ünlü, yaşam tarzını, yetersiz bilgiyi (bilgi gereksinimi), ders çalışma tarzını ve psikolojik nedenleri sınav kaygısına yol açan etkenlerin içinde sıralıyor. Bu belirtiler yakalandığı zaman, Ünlü, sınav kaygısıyla sınava ilişkin olumsuz ve gerçek dışı düşünceleri gerçek ve olumlu düşüncelere dönüştürerek baş edilebileceğini öneriyor. Bununla beraber, sınav kaygısıyla sağlıklı bir şekilde baş etmek için aşağıdaki yöntemleri sıralıyor: 

      -Nefes egzersizi

      -Yaşam tarzında düzenlemeler

      -Stratejik ve kararlı çalışma

      -Gerçekçi hedefler koyma

      -Sınav sonrasına değil, ders çalışmaya ve sorulara odaklanma

      -Çözüm yolu ve yardım arama

Ünlü, “Kaygı yaşamı devam ettirebilmemiz için gerekli bir duygudur, önemli olan yüksek kaygıyı normal seviyeye indirebilmektir. Kaygımızı kontröl edebilmek bizim elimizdedir” mesajını da ekliyor.  

TPD Eskişehir, Eskişehir’li öğrenciler için bilgilendirici, motive edici ve birleştirici toplantılarına devam ediyor. Kaygı ve endişenin yıldırıcı etkisini bilgi ve bilimin doğrultusunda dönüştürerek, bu etkiyi yapıcı bir motivasyon kaynağına çevirmek için azimle çalışıyor. 

 

 

* OECD ülkelerinin üniversite mezunlarının dakika başına okuyabildiği kelime sayısı baz alınmıştır.